Slovník pojmů

Pojmy a informace...

AML - Opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti

Naše společnost je při své činnosti povinna dodržovat patřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Dražebník i účastníci dražby jsou povinni plnit veškeré své případné povinnosti vyplývající ze zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „AML zákon“). Účastníci dražby zejména berou na vědomí, že dražebník se ve vztahu k plnění této smlouvy považuje za tzv. povinnou osobou ve smyslu AML zákona.

Účastníci dražby dále berou na vědomí, že pokud dražebník provedl pouze jejich zjednodušenou identifikaci a kontrolu dle § 13 odst. 2 písm. c) AML zákona, a vyjde-li kdykoli v průběhu dražby najevo, že nadále nejsou splněny podmínky pro provedení zjednodušené identifikace a kontroly klienta dle výše uvedeného ustanovení (zejména v případě, že hodnota Předmětu dražby bude vyšší než zákonný limit stanovený v AML zákoně (v současné době 15.000 EUR), je dražebník oprávněn a povinen provést identifikaci a kontrolu účastníků dražby v plném rozsahu dle § 8 až 12 AML zákona. Účastníci dražby jsou v takovém případě bezodkladně po doručení výzvy povinni poskytnout dražebníkovi veškerou potřebnou součinnost, zejména jsou povinni poskytnout dražebníkovi doklady prokazující jejich skutečného majitele (v případě právnické osoby) a/nebo se dostavit na místo určené dražebníkem za účelem provedení identifikace.

Účastníci dražby berou na vědomí, že neposkytnutí součinnosti dle předchozího odstavce bude považováno za podstatné porušení jejich povinností a může být považováno za podezřelý obchod ve smyslu AML zákona se všemi důsledky z toho plynoucími (zejména oznámení podezřelého obchodu Finančnímu analytickému úřadu).

Souhrn pokynů pro účastníka dražby

V současné době probíhají dražby pouze elektronicky na webovém serveru www.eurodrazby.cz.

Co by měl budoucí účastník dražby udělat před dražbou

  1. Nejprve se zaregistrujte na webu: www.eurodrazby.cz
  2. Vyplňte své přihlašovací a poté své kontaktní údaje. Je nutné provést podrobnou registraci. Podrobnosti najdete v sekci "VŠE O DRAŽBĚ"
  3. Seznamte se s Všeobecnými obchodními podmínkami.
  4. Na základě vyplněných údajů Vám bude vygenerována smlouva o účasti na elektronických licitacích, kterou si následně vytiskněte a s úředně ověřenými podpisy zašlete na adresu společnosti EURODRAŽBY. CZ:

Eurodražby.cz a.s.
Čimická 780/61
Praha 8 - Čimice
181 00

  1. Do Vaší mailové schránky dorazí zpráva o přijetí smlouvy.
  2. Co nejdříve vstupte do karty licitace u Vámi zvolené nemovitosti - podrobný návod najdete v sekci VŠE O DRAŽBĚ. Tímto krokem požádáte o zápis do seznamu účastníků.
  3. Složte požadovanou jistinu. Možnosti složení jistoty a platební podmínky jsou uvedeny v dražební vyhlášce.
  4. Seznamte se s předmětem dražby.
  5. Absolvujte prohlídku předmětu dražby v termínech uvedených v dražební vyhlášce.

Co by měl účastník dražby udělat v den konání dražby

  1. Přihlaste se do dražebního portálu na adrese www.eurodrazby.cz. Datum konání je uvedeno v dražební vyhlášce.
  2. Po zahájení dražby můžete činit podání minimálně ve výši stanovené dražební vyhláškou.
  3. Dražba probíhá, dokud účastníci činí podání, minimálně však po dobu uvedenou v dražební vyhlášce.
  4. Po dražbě bude vydražitel kontaktován za účelem podpisu protokolu o dražbě nebo kupní smlouvy (záleží na typu dražby) a ostatní dokumentace. Dále je nutné, dle podmínek stanovených v dražební vyhlášce, doplatit v termínu cenu dosaženou vydražením nebo kupní cenu. Pokud jste v dražbě nezvítězili, složená jistina Vám bude vrácena zpět.

Kdo může být účastníkem dražby

  1. Účastníky dražby mohou být pouze osoby způsobilé k právním úkonům a stát.
  2. Účastníky dražby nesmějí být osoby, které nesložily dražební jistotu. Dražit v dražbě, jejíž kontrolou jsou pověřeni, nesmějí ani zaměstnanci příslušného živnostenského úřadu a kontrolou dražby pověření zaměstnanci Ministerstva pro místní rozvoj, nikdo nesmí dražit za ně.

Elektronická licitace

Jedná se o činění nabídek prostřednictvím internetové aplikace. Tuto službu můžete využívat sami v pohodlí Vašeho domova, bez zástupce.

Nucená dražba

Jedná se o dražbu, která se provádí na návrh dražebního věřitele, jehož pohledávka je přiznána vykonatelným titulem - soudním rozhodnutím, notářským zápisem, exekutorským zápisem nebo jiným rozhodnutím, jehož vykonání připouští zákon.

Veřejná dražba

Jedná se o dražbu, která se provádí na návrh vlastníka nemovitosti. Vlastníkem se rozumí také osoba, která je oprávněna s předmětem dražby hospodařit, např. insolvenční správce, likvidátor nebo správce konkursní podstaty.

Dražba s postupným snižováním a následnou licitací

Dražba s postupným snižováním a následnou licitací je způsob prodeje, u kterého nejdříve dochází ke snižování vyvolávací ceny, která je obvykle stejná jako odhadní. Licitátor postupně snižuje cenu až na minimální vyvolávací/kupní cenu. Kdykoliv v průběhu snižování, může účastník učinit nabídku, minimálně ve výši aktuální vyvolávací ceny. Od tohoto okamžiku účastníci činí podání (nabídky) směrem nahoru, přičemž každá další nabídka  musí být vyšší, než nabídka předchozí.
Účastník, který učiní nejvyšší nabídku, si předmět dražby za tuto cenu koupí.

Anglická dražba

Jedná se o způsob licitace směrem nahoru. Licitovat se začíná na nižší vyvolávací ceně oproti ceně odhadní. Účastníci činí podání (nabídky). Každá další nabídka musí být vyšší, než nabídka předchozí. Účastník, který učiní nejvyšší nabídku, si předmět dražby za tuto cenu koupí.

Holandská dražba

Jedná se o způsob licitace, u kterého dochází k postupnému snižování vyvolávací ceny. Vyvolávací cena je stejná nebo i vyšší, než cena odhadní. Licitátor postupně cenu snižuje. Prodej končí v okamžiku, kdy první z účastníků cenu akceptuje. Tímto si nabízenou nemovitost koupí. Dále není možné cenu již měnit nebo činit jiné nabídky. Kdo jako první akceptuje vyvolávací cenu, nemovitost získá.

Navrhovatel dražby

Je osoba, která navrhuje provedení dražby. Vlastník předmětu dražby, správce konkurzní podstaty, likvidátor, nebo věřitel, jehož pohledávka je zajištěna zástavním právem.

Zástavce

Je osoba, která zastavila předmět dražby.

Dlužník

Je osoba, jejíž závazek (dluh) je zajištěn právem k předmětu dražby.

Opakovaná dražba

Pokud nebyl předmět dražby vydražen, může se uskutečnit  dražba opakovaná.

Dražebník

Organizuje dražbu a má k tomu i příslušné živnostenské oprávnění.

Vydražitel

Vydražitelem je účastník dražby, jenž učinil nejvyšší podání a byl mu udělen příklep.

Příklep

Příklep je úkon licitátora spočívající v klepnutí kladívka, jímž dochází za stanovených podmínek k přechodu vlastnického práva k předmětu dražby.

Minimální příhoz

Částka, o kterou se minimálně zvyšuje nové podání (nabídka) oproti poslednímu podání. Výše této částky je předem stanovená.

Podání

Nabídka účastníka dražby učiněná v průběhu dražby zvednutím čísla a vyslovením částky ve výši alespoň nejnižšího podání. Další podání musí převyšovat předešlé nabídky, a to nejméně o minimální příhoz.

Licitátor

Je to fyzická osoba, která vede celou dražbu - zahajuje ji, vyzývá účastníky, aby činili podání, uděluje příklep apod.

Nejnižší podání

Je to částka, na které se začíná s licitací  (nabídkami).

Dražební jistota

Je částka, kterou musí složit před dražbou každý účastník dražby ve stanovené částce. V případě vydražení slouží k zajištění budoucích závazků.

Dražba

Je veřejné jednání, jehož účelem je přechod vlastnického, nebo jiného práva k předmětu dražby. Při dražbě se licitátor obrací na předem určený okruh osob, na předem určeném místě a čase. Na osobu, která učiní nejvyšší nabídku, přejde po udělení příklepu licitátora vlastnictví k předmětu dražby – to je platné pouze v případě, pokud vydražitel následně uhradí cenu dosaženou vydražením. Jednání může být i ukončeno, pokud nikdo nenabídne ani cenu nejnižšího podání.
       

Účastník dražby

Osoba, která splňuje podmínky stanovené zákonem a je přítomná na dražbě, dostavila se za účelem činit podání (dražit).